Test dowodu z zeznań świadka na piśmie
Najsłabszym punktem zeznań świadka na piśmie jest brak możliwości oceny jego wiarygodności.
W wielu krajach zachodnioeuropejskich od wielu lat znany jest dowód z zeznań świadka na piśmie. Ma on już swoją ugruntowaną pozycję i jest z sukcesem stosowany w praktyce sądowej. Są to jednak kraje o innej kulturze prawnej i wysokiej pozycji zawodowych pełnomocników. Niestety, w polskim porządku prawnym instytucja ta nie ma ani tradycji, ani, jak się dziś wydaje, standardów dobrej praktyki.
Regulacja dotycząca tego dowodu jest lakoniczna, a jej stosowanie de facto pozostawiono praktyce sądowej. Warto zatem rozważyć wady i zalety nowych rozwiązań i praktyczne znaczenie ich wprowadzenia, zanim regulacje staną się martwe.
Sąd najpierw sięgnie po inne dowody
Dowód z zeznań świadka jest jednym z równorzędnych dowodów w całej palecie dowodów, jakie przewiduje kodeks postępowania cywilnego. Chociaż obowiązuje zasada równości dowodów, to w praktyce sądy bardzo często opierają się jednak na dokumentach, jeśli nie budzą one żadnych wątpliwości interpretacyjnych.
Co więcej, można powiedzieć, że obecnie w sprawach gospodarczych ustawodawca wyraźnie preferuje dowody z dokumentów. Zgodnie z art. 45810 kodeksu postępowania cywilnego dowód z zeznań świadków sąd może dopuścić jedynie wtedy, gdy po wyczerpaniu innych środków dowodowych lub z ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta